הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

כיצד הפרעות קשב וריכוז משפיעות על סידור הבית?

 

הפרעות קשב וריכוז פוגעות בתפקוד היום יומי ועלולות להשפיע לרעה גם על הסדר והארגון בסביבת הבית. במאמר הבא נבין את הסיבות לכך ונציג מספר פתרונות יעילים כמו העסקת עוזרת בית, שינוי הרגלים והגברת מוטיבציה

הפרעות קשב וריכוז שכיחות אצל חלק גדול מהאוכלוסיה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא רק ילדים צעירים ובני נוער סובלים מהפרעות מן הסוג הזה. הן מלוות גם מבוגרים ועלולות לפגוע בתפקוד תעסוקתי, אקדמי ויום יומי. אחד הביטויים הבולטים להשפעה השלילית של הפרעות קשב וריכוז היא דווקא בסביבה הביתית. הפרעות קשב מקשות בשמירה על סידור הבית וכך יוצרות תסכול ועוגמת נפש.

יש כמה סיבות לכך שהפרעות קשב וריכוז משפיעות לרעה על סידור הבית. ראשית, אחד מתסמיני הליבה של ההפרעה הוא ליקוי או הנמכה ביכולת הקשב והריכוז. המשמעות היא פגיעה בקליטה ובעיבוד של מידע סביבתי. ילדים או מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז יכולים לשמוע הערות על סידור הבית, אך להתקשות ביישום שלהן. שנית, ההפרעה מלווה בהיפראקטיביות ובקושי לעסוק בפעילות אחת בלבד. האנרגיה הרבה לא תמיד מתועלת לטובת משימות פיזיות או פעולות כמו סידור הבית, ניקיון וארגון.

עוזרת בית, שינוי הרגלים ומוטיבציה: כך מתגברים על הבעיה
לא חייבים לחיות עם ההשפעות השליליות של הפרעות קשב וריכוז על סידור הבית. היות ומדובר על הפרעה נפוצה, יש כיום מגוון רחב של כלים שמסייעים בטיפול. יתרה על כך, חלק מהכלים רלוונטיים גם לצורך התמודדות עם יום יומית והתגברות על הבעיה:

א. העסקת עוזרת בית - הורים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז או משפחות בהן הילדים מתמודדים עם בעיה כזו צריכים להעסיק עוזרת בית. זהו פתרון יעיל לטווח הקצר והארוך, שחוסך הרבה מאמץ או ריבים מיותרים. העוזרת משפרת את איכות החיים בבית והיא מבטיחה שמירה על סדר וארגון גם בחדרי השינה, בסלון ובמטבח. בנוסף, העוזרת מעניקה דוגמא אישית לילדים ולצעירים וכך מסייעת להם להתגבר על הליקוי ביכולת הקשב.

ב. שינוי הרגלים - כדאי לנצל את הנושא של סידור וארגון הבית על מנת להתמודד עם ליבת הבעיה של ההפרעה. במילים אחרות, חשוב להשתמש בהפרעה על מנת לשנות הרגלים. ניתן להטמיע הרגלי סדר וניקיון, לעודד את בני המשפחה לקחת חלק בתהליך ולתגמל אותם בהתאם. כך אפשר גם להתגבר על הבעיה בהיבטים אחרים שלא קשורים לסדר וניקיון.

ג. הגברת מוטיבציה - אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז זקוקים למוטיבציה גבוהה על מנת להתמודד עם ההפרעה. הדרך להגביר את המוטיבציה היא להנחות אותם בצורה מדויקת, להציב משימות פשוטות ולהשתמש בהוראות ברורות.
הפרעות קשב וריכוז משפיעות על כל תחומי החיים ולכן גם על הסדר בבית. עם זאת, ניתן להתגבר עליהן באמצעות כלים זמינים.

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.