הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין – דיון 

בסטטיסטיקות של משרד הבריאות העולמיים מדווח על כ-7% מקרב הילדים שהינם בעלי הפרעת קשב וריכוז. בפועל, לפי עדויות של משרד החינוך, מורים ואפילו רופאים, יש הרבה יותר, משהו בכיוון של 12%-15%.  מחצית מהילדים נוטלים ריטלין באופן קבוע, או תרופות דומות כגון קונצרטה, אדרל ועוד.
הריטלין, אכן עוזר לילדים, משפר קשב, מיקוד, מביא לשיפור זיכרון, שליפת מידע טובה יותר, אפילו הביצועיים הניהוליים (כגון: תכנון, פתירת בעיות, הסקת מסקנות ועדו) תהיה טובה יותר. העניין הוא שהתופעות הטובות יימשכו כל עוד נוטלים את התרופה. ברגע שמפסיקים לקחת ריטלין הכול חוזר לקדמותו.
מסתבר שהריטלין נעשתה תרופה כל כך מבוקשת שגם ילדים למדו לבקש אותם וכמו שראינו בכתבות מהעולם ששודרו בערוצי חדשות לאחרונה, ילדים החלו לסחור בריטלין. יחד עם זאת יש ילדים רבים שכאשר הם לוקחים ריטלין הם מרגישים תופעות לוואי מאוד קשות כגון: כאבי ראש, סוג של אפטיות ועוד. אצל אלה עדיין התרופה אינה מהווה פיתרון.
 
אז, הריטלין הינו באמת פיתרון מוצלח?
פסיכולוגים מצדדים לכאן ולכאן.
הורים לרוב אינם ששים לתת ריטלין כיוון שנטילת תרופות מזוהה עם קיומן של מחלות.
מורים לעומת זה מאוד בעד. מבחינתם כל ילד מאובחן צריך שייקח ריטלין וכך השקט, ויכולת העברת השיעור תהיה קלה וטובה יותר.

 ריטלין – יש חסרונות?
 לאחר כשבוע הגוף מסתגל לריטלין ובד"כ נעלמות רוב תופעות הלוואי. אם הריטלין אכן משפיע הילד ירגיש מיד בהבדל. יחד עם זאת יש השפעה לעובדה שבחלק מהיום התנהגות הילד שונה מאוד מההתנהגות לאחר שההשפעה פגה (ההבדל קיצוני) . חלק מהילדים, כ-30% לא יגיבו כלל לריטלין וחלק נוסף יהיה זקוק להמשך מעקב על ידי רופא אשר יגדיל את המינון בהדרגה עד להרגשה מיטבית (כאמור, לפעמים הריטלין לא ישפיע כלל ולא משנה מה יהיה המינון).
רוצים לדעת עוד על ריטלין? 
 
האם קיימות שיטות אחרות לטיפול בהפרעות קשב ללא ריטלין?
בהחלט, יש שיטות שמפתחות את הילד ואת כישוריו למרות הפרעת קשב וריכוז. לא רק זאת, אלא שהן מפתחות את חווית ההצלחה של הילד ביחס לעצמו ומעניקות לו תחושה כי "התגבר" על קשיי הקשב והריכוז, גם אם לא תיעלם לעולם, עדיין הוא ירכוש כלים כיצד להתגבר עליהם. יש לזכור ששיטות כאלה יכולות להיות גם בנוסף לריטלין ובכל מקרה במידה ולא נוטלים תרופות כלל וכלל. אחת מהשיטות הינה השיטה הנוירו-קוגניטיבית לאימון המוח שמתבצעת מחשב. ישנה גם שיטת הנוירופידבק שאף היא מומלצת, אלא שהיא יקרה מאוד ומתבצעת בדרך כלל רק בקליניקה של המטפל עצמו. השוואה בין נוירו-קוגניטיבי לבין נוירופידבק.
  

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.