הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

טיפול קוגניטיבי לילדים

דף הבית >> טיפול קוגניטיבי >> טיפול קוגניטיבי לילדים

הפרעות קשב וריכוז - מהן?

הבוקר בחיתוליו, כולם עדיין ישנים, ואיתי בן השמונה קופץ ראשון ממיטתו. בו ברגע מתחיל יום נוסף של 'אקשן'. מוחו כבר קודח אינספור רעיונות - שכל אחד יותר פרוע מקודמו. צפוי לו יום אינטנסיבי של משחקים דינאמיים, תנועתיים, וקפיצות חדות מעניין לעניין. איתי אוהב להשתולל - לעיתים זה ללא מעצורים. הוא משופע בכמויות של אנרגיה. אך לסביבה שלו - לא תמיד ברור מה לעשות עם כל האנרגיה הזו. מה גם, שהאנרגיה הזו, לא אחת מפריעה לו לתפקד במסגרות הקבועות של חייו.

האם זה מסווג אותו כילד רע?
האם נכון לנסות להשתלט עליו בעזרת טיפול תרופתי, כדי שלסמכויות (הורים, מורים, מדריכים) יהיה קצת שקט? או שאפשר לתעל את האנרגיה שלו לבנייה והתפתחות אישית?

תופעות אלו, המתוארות לעיל, קשורות בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז. ההפרעות מתבטאות כבר בגיל מאד צעיר, אך אם הן לא מטופלות בדרכים מקצועיות, הן עלולות לגבור עם השנים ולהפריע לתפקוד הלימודי, הרגשי והחברתי.

איתי אותר כילד בעל הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות (הפרעות קשב וריכוז מסוג ADHD), לאיתי וילדים אחרים בעלי הפרעת קשב וריכוז, קשה מאוד לעכב ולווסת את הדחף הזה - הדחף של להגיב במיידי.

תפקודם היומיומי של בעלי הפרעות קשב וריכוז מתאפיין גם בקושי לראות את התמונה השלמה, במושגי זמן ומקום לקויים, בקושי בתכנון, בתזמון, בחוסר ארגון פיסי, מוטורי ו/או הבעתי. לילדים ולמבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז יש קושי ניכר ביכולת להתייחס ליותר מגירוי אחד בו זמנית. במקביל, בשל הפרעות קשב וריכוז, גם לא קל להם בכלל למלא מטלות, לעמוד בלוחות זמנים ולדחות הנאה מיידית לטובת רווח עתידי. לבסוף, שוב בשל הפרעות קשב וריכוז, ייתכנו אצלם גם קשיים בשליטה המוטורית וכתוצאה מכך יגבר התסכול, והערך העצמי יירד.

בחייו הקצרים כבר חווה איתי סדרה של כישלונות בביצוע משימות, אשר גרמו להתקפי זעם ובדידות. על כן איתי נמנע לעיתים במכוון מלהשתלב בפעילויות בכיתה, מחשש לא להצליח שוב. איתי מרגיש כי "ההצלחה התרחקה ממנו" והיא נתפסת אצלו כבלתי אפשרית - דבר המשפיע ישירות על האמון בעצמו ויוצר נזק לטווח ארוך, מעבר לנזק המיידי שנגרם לו בגלל דבר קיומן של הפרעות קשב וריכוז בחייו.

ההורים של איתי נרשמו לקורס הדרכת הורים שמטרתו להביא לשיפור התנהגותי ותפקודי-לימודי של הילד בזמן קצר.

הפרעות קשב וריכוז - הבנת הקושי

מאחר ולא מדובר בכשל חינוכי ולא באופי ומזג רעים של הילד, אלא בקושי תפקודי כתוצאה מבעיה פיסיולוגית מוכרת, הרי שיש מקום להדרכה נכונה, כזו שתזרה אור על היתרונות של הילד ושתציע פתרונות מעשיים להתמודדות עם הקשיים.
 

הפרעות קשב וריכוז - יש פתרון

חשיבות האימון המוחי להשגת שיפור בתפקוד הנוירולוגי של המוח מהווה את החלק החשוב בתהליך.
כאן נעשים ההורים מאמנים של ילדיהם להשגת יכולות קשב וריכוז גבוהים, הנובעים מפעולה תקינה יותר של המוח והפקת גלי מוח גבוהים המאפשרים ערנות ויכולת קוגניטיבית תקינה כמו גם יכולת שליטה וויסות עצמיים.

האימון נעשה על תוכנת המחשב AttenGo for ADHD שפותחה במיוחד למטרה זו - לתת פתרון קבוע (ולא זמני/תרופתי) לבעלי הפרעות קשב וריכוז.

ההורים ילמדו על הפונקציות השונות של התוכנה ויודרכו כיצד לגרום לילדיהם להתמיד ולהעלות את ממוצע ציוניהם, על מנת להשיג את השיפור האפשרי הרב ביותר.

ההורים של איתי, מעידים לאחר שימוש של שלושה חודשים בלבד בתוכנת AttenGo:
"באמצעות האימון בתוכנה, פחתה האימפולסיביות, ושיפור דרסטי התחולל ביכולת הריכוז והקשבה של איתי.
הזיכרון השתפר והוא פחות מפוזר, הסדר ויכולת הארגון בבית ובכיתה (על פי עדות המחנכת) נראים כעת נורמטיביים לחלוטין, הכנת שיעורי הבית מסתיימת מהר יותר וכן הטמעת החומר הנלמד - השתפרו לעין ערוך"

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.