הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

שיפור זיכרון לילדים

דף הבית >> זיכרון >> שיפור זיכרון לילדים

שיפור זיכרון לילדים - מבעיה לפתרון?

הפרעות זיכרון - גם בילדים
הפרעות קוגנטיביות ובהן הפרעות זיכרון מאובחנות כיום גם עם ילדים, לדוגמה: בעיות הקשורות באיחסון ושליפה מהזיכרון. כאן נולד גם הצורך בתהליכי שיפור זיכרון לילדים. היום, יותר מתמיד, ישנה מודעות לבעיות אלה וניתן לטפל בהם על ידי אימון ייחודי המשפר באופן ניכר את הזיכרון ואת היכולת הקוגנטיבית כולה.

ילדים רבים בגיל בית ספר סובלים ממגוון הפרעות קוגנטיביות, המחולקות לכמה נושאים:
* הפרעה מנטלית מתונה
* לקויים בריאותיים
* לקות למידה
* הפרעות קשב וריכוז
 

שיפור זיכרון לילדים - איתור הבעיה

הפרעה קוגנטיבית מתונה נקבעה בעיקר על פי מנת המשכל (IQ) של הילד, יחד עם "כישורי הסתגלות", המודדים את יכולתו של הילד לתפקד בסביבה, לדאוג לעצמו, לבצע מטלות והוראות שונות, למשל: לגשת למכולת ולרכוש 2-3 מצרכים.

הפרעות קוגנטיביות השייכות לקטגוריה של ליקויים בריאותיים עשויים להיות די מגוונים. ילדים בעלי הפרעות קוגנטיביות השייכים לקטגוריה זו עשויים להיות מאובחנים כמי שעברו טראומה מוחית שהזיקה, בין השאר, גם לתהליכים זיכרון. ילדים אוטיסטים לעיתים נכללים בקטגוריה זו ומאובחנים עם בעיית זיכרון.
סוגים אלו של הפרעות קוגנטיביות קלים לזיהוי ולאבחון וישנן שיטות רבות שמציעות תהליכי שיפור זיכרון לילדים הוסבלים מהפרעות הללו.

מנגד חשוב לציין גם הפרעות קוגנטיביות ובעיות זיכרון שנוצרות כתוצאה מלקות למידה, ובהם : דיסלקציה (קושי בקריאה), דיסגראפיה (קושי בכתיבה), דיסקלקוליה (קושי בחישובים מתמטיים). הפרעות זיכרון אלו מאובחנות בדרך כלל לאחר שהצוות בביה"ס הבחין בקושי מסוים הקשור בתהליכי למידה. לאחר החשד הראשוני נשלח הילד לאיבחון ושם נקבע או נשלל הליקוי החשוד. קיים מספר גדול מאוד של מקורות ללקויות למידה אפשריים להורים ומחנכים ומומלץ להעזר בהם.ידיעת המקור להפרעה מסייע בזיהוי הבעיה ובהתמודדות עמה, כיצד לעזור לילד להתגבר על הלקות.

כיום גוברת והולכת המודעות למתן מענה טיפולי הולם לבעיות זיכרון לילדים. ללא קשר לגורם הבעיה הקוגניטיבית, ניתן לבצע היום תרגילים ממוחשבים ייחודים הפועלים על המערכת העצבית של המוח ומקנים גם מיומנויות זיכרון, קשב ומשפרים את המערכת הקוגניטבית בכללותה. אימון כזה נעשה באמצעות תוכנת מחשב ידידותית ובה ניתן לעבוד באופן עצמאי בבית. פרטים נוספים באתר www.AttenGo.co.il

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.