הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

הפרעות קשב וריכוז - הורים וילדים

דף הבית >> שיטות טיפול טבעי >> הפרעות קשב וריכוז - הורים וילדים

אבחון הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD אצל ההורים

הורים שילדיהם אובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) נוטים לעיתים להבין שהם חולקים עם ילדיהם את אותם הסימפטומים. הדבר הגיוני היות ו-הפרעת קשב וריכוז הינה תופעה שמקורה בגנטיקה. ההמלצה להורים שילדיהם מאובחנים בהפרעת קשב, ולהם גם קושי תפקודי כלשהוא, לאבחן את עצמם גם כן. 

כאשר איש מקצוע משוחח לראשונה עם הוריו של ילד המאובחן כבעל הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD), הוא תמיד יישאל על החלק התורשתי של התופעה ויתעניין אצל ההורה אם האחרון מתמודד עם קשיים זהים לזה של ילדו. מטפלים מספרים, שרוב ההורים כאשר שומעים באופן מפורט את הסימפטומים של בעיית קשב וריכוז (ADD/ADHD) ואופן התבטאותה בחיי היום יום, הם נזכרים בקשיים שחוו בבית הספר, ואת התחושה התמידית שלמרות הפוטנציאל האדיר שהיה להם, משהו פשוט לא עבד כשורה. 

נשמע לכם מוכר?

מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) חווים קשיים ביחסים חברתיים, בעבודה ובמישורים אחרים בחייהם. הורה שאינו מאובחן עם תסמינים של הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) או אינו מודע לקיומה של הפרעה זו אצלו יכול להרגיש כובד רב בעת שיצטרך לטפל בילד עם תסמינים של בעיות קשב וריכוז (ADD/ADHD).
מחקרים מעריכים שבין 1% ל-6% מאוכלוסיית המבוגרים סובלים מתסמינים של הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD). ל-40% מהילדים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז יש לפחות הורה אחד, בעל אותם תסמינים של הפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD).

הפרעות קשב וריכוז אצל המבוגרים אינו פחות נפוץ, אלא שאיבחון התופעה - מסיבות שונות – נדיר יותר אצל מבוגרים. כך, קורה שמבוגרים רבים מחזיקים בתפקיד ההורות הקשה, מבלי שקיבלו הכוונה, איפול או ייעוץ כלשהם לצרכים שלהם עצמם. הדבר קשה פי כמה כשמדובר עם קשיים של ילדים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD).

הפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) שלא אובחנה אצל הורים עלולה להשפיע על המשפחה כולה. הורים בעלי הפרעה זו שאינה מאובחנת אינם יכולים לספק הסברים להרבה מהקשיים שליוו ומלווים אותם בחייהם, על כן הם נושאים עימם עול רגשי ונוטים לדכדוך, תחלואות, התמכרויות. אבל מעל כל זה, הם לא מתפקדים היטב בתוך התא המשפחתי, נוטים להתפרצויות זעם או אדישות קיצוניים. להורים עם הפרעות קשב וריכוז שאינם מאובחנים חסרים, במקרים רבים, את הכלים הנפשיים לסייע לילדיהם להתמודד באופן יעיל עם קשייו שלו לרבות תפקודיו הלקויים עקב הפרעת הקשב והריכוז.

הורה כזה לא תמיד מודע לסיבה האמיתית של קשייו, או לכך שלא הצליח לסיים את לימודיו, או למקור הקושי שלו להתמיד במקום עבודה אחד. אלא שצעד איבחון הפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) כלשעצמו אינו מספיק: נדרש גם טיפול יעיל ונאות. הורים עם הפרעות קשב וריכוז לא רק צריכים לדעת על כך שהבעיה קיימת אלא חייבים ללמוד להתמודד עם הקשיים שמלווים אותה, כמו ביצוע מספר מטלות בו זמנית, ארגון ותעדוף משימות, החזקת משרה לאורך זמן, יצירת קשרים בינאישיים ועוד. הורה המאובחן כבעל הפרעות קשב וריכוז חייב לטפל בתופעה על מנת לעמוד בתפקיד ההורות שלו ולסייע לילדו בטיפול הפרעה באם קיימת.

כאשר הם נתונים לאדרנלין גבוה הם חשים סוף סוף מרוכזים. מסיבה זו אנשים מבוגרים שהם גם בעלי הפרעות קשב וריכוז פונים לעתים קרובות לתחומים כגון עסקים, תקשורת, תחומים אלה דורשים דריכות גבוהה, רב קשביות ולכן גם אדרנלין גבוה. בלימודים הפרעות קשב וריכוז גורמים להם להיכשל או להרבות בטעויות במשימות ובפתרון תרגילים קלים ושיגרתיים. אולם כשמדובר בתרגילים או משימות מיוחדות או בעלות קושי רב יותר הפרעות קשב וריכוז הופכות לגורם חיובי. וכך, משימות מאתגרות שיש בהן מן החידוש גורמות לבעלי הפרעות קשב וריכוז להתמקד - להיות דרוכים יותר ובעקבות זאת אף קשובים יותר ומוצלחים יותר בביצוע המשימה.

להעריך הורה עם הפרעות קשב וריכוז

הפרעת הקשב נחשבה בעבר לבעייה שקיימת רק בילדים. רק בשנות השמונים מחקרים החלו להראות שהפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) לא נעלמת עם חלוף הילדות אלא נשארת גם בחיים הבוגרים.
כך, הורים שזוכרים את עצמם כבעלי תסמינים של הפרעות קשב וריכוז יכולים להאמין שהבעיה נעלמה, כשלמעשה היא המשיכה וממשיכה להשפיע על חייהם הבוגרים ודמותם כהורה.
אנשי מקצוע טוענים כי טיפול בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) אצל הורים הוא מרכיב קריטי בתהליך שיפור איכות חייו של הילד. לדוגמא, הורה לא יכול להרשות לעצמו לשכוח לקחת את הילד מבית הספר, או להיות מוסח כשהילד מדבר אליו וזקוק לעזרתו. הורים עם הפרעות קשב וריכוז, חולקים את אותם הסימפטומים שקיימים בילדים: הם נוטים להיות מאחרים כרונים, שכחניים, דחיינים ובלתי מאורגנים.
הורים עם הפרעות קשב וריכוז לרוב מגיבים טוב לטיפול, בהנחה שמדובר בטיפול יעיל ומשולב הכולל ייעוץ, תמיכה, טיפול קוגנטיבי והתנהגותי. טיפול מהסוג הזה מאפשר להם הן לשפר את יכולות הקשב והריכוז והן לבנות אסטרטגיות עבודה וארגון לניהול הבית, גידול הילדים, קריירה וחיים פרטיים. בעיקר, הטיפול מסייע להם להתמודד עם ילדיהם המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD), ולהבטיח שהם יחוו ילדות תומכת ומבינה יותר.

הפרעות קשב וריכוז - טיפים פשוטים להורים

פיתוח מודעות עצמית פתחו גישה חיובית לחיים ולא תתפסו למחשבות שליליות ו/או טורדניות. אל תתנו לילדים דוגמא של גישה תבוסתנית, בייחוד כשמדובר בילד עם הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD). אין זה משנה אם הילד נוטל  רטלין או לא. קראו כאן על רטלין והשפעותיו על המוח

ניהול פנקס רשימות נהלו סדר יום ומטלות שעליכם לעשות באמצעות רשימות. השתמשו בלוח שנה גדול לכל המשפחה. רשמו בגדול ובצבע את כל האירועים של אותו חודש: פגישות, ביקורי רופאים, אירועי בי"ס, ימי הולדת וכו'

שעון מעורר שמרו על מסגרות של זמן שקבעתם לעצמכם מראש.

איפה המפתחות שלי? מה יותר קל מלאבד תחושת זמן? נכון, לאבד חפצים. יייחדו יחד עם ילדכם איזורים מסויימים בבית לשים בהם דברים

"לא" אינה מילה גסה כשאתם מרגישים שאתם לא יכולים לעמוד בלחץ של משימות פשוט אימרו "לא". מתן סמכויות: חלקו משימות לבני משפחה נוספים. אם תהיה מוכן לקבל עזרה, תקבל זאת בברכה גם אם זה יבוצע פחות טוב משרצית.

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.