הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

הפרעות קשב וריכוז - טיפול תרופתי

דף הבית >> שיטות טיפול רפואי >> הפרעות קשב וריכוז - טיפול תרופתי

ריטלין - מבוא

מקורן של הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) הוא נוירולוגיות ביסודו. בקרב ילדים המקבלים טיפול תרופתי ניתן לראות הפחתה באימפולסיביות ושיפור בהקשבה.
אולם היום ידוע כי בקרב בעלי הפרעות קשב וריכוז נוצרות בעיות משמעותיות בעקבות הטיפול התרופתי. כך, תרופה שנלקחת באופן קבוע ושטווח ההשפעתה קצר ומתפוגג כעבור שעות ספורות, מספקת פתרון חלקי ולאחר מכן חוזרים כל סממני ההפרעה במלואם. בנוסף, לנטילת ריטלין (היא התרופה הנפוצה לטיפול בתסמיני הפרעות קשב וריכוז) יש השפעות לוואי נוספות כגון איבוד תיאבון, כאבי ראש, עיכוב הגדילה ודיכאון.

הפרעות קשב וריכוז - אימון מוחי

אימון מוחי מאפשר להתגבר על הפרעות קשב וריכוז ללא טיפול תרופתי. המכניזם על פיו פועל האימון המוחי, מבוסס על הפרדה בין דפוסים של גלי מוח מסויימים. טווח התדרים של גלי המוח חולק למספר קטגוריות עקריות:
גלי דלתא ותיטא מזוהים עם מצבים של שינה, נמנום וחלומות בהקיץ.
גלי אלפא משוייכים למצב רגוע כשתשומת הלב אינה ממוקדת.
גלי ביתא מופיעים בזמן פעילות המצריכה רמת עירנות גבוהה, ריכוז ודריכות. גלי הביתא מחולקים לשני סוגים: גלי ביתא מאוד גבוהים אשר מיוצרים במצב של דריכות יתר: התרגשות רבה,כעס, או סכנת חיים.
וגלי ביתא מתונים הם האופיניים למצבי ריכוז, לימוד, הקשבה.

בילדים עם הפרעות קשב וריכוז גם ADD וגם ADHD (היפר-אקטיביות) קיימת פעילות עודפת של של גלי תיטא, כלומר גלי מוח איטיים. אלא שקבוצת הילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז מסוג ADD נשארים ברוב הזמן עם גלי מוח איטיים ולכן ניתן לראות שהם חולמניים, מנותקים, בעוד קבוצת הילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז עם המרכיב ההיפר-אקטיבי ADHD מייצרים באופן תת-מודע תנועתיות יתר (כנראה על מנת לפצות על האיטיות) והם נראים כחסרי שקט, דברנים, מעורבים בקטטות וכדומה.

בקליניקת Advanced Cognitive Enhancement אשר בטורונטו קנדה, פיתחו את תוכנת המחשב AttenGo אשר נותנת פתרון לבעלי הפרעות קשב וריכוז - תוכנה שבבסיסה סוג של אימון מוחי אשר מטרתו ל"עורר" את פעילות גלי המוח לתדרים מהירים אך לא מהירים מידי, כלומר: סוג פעילות הדורש מהם להפיק גלי מוח מסוג ביתא, אולם מהסוג המתון יותר וזאת בניגוד למשחקי מחשב למשל, שם מפעילים פעילות בסביבת גלי ביתא גבוהים מידי.
יחד עם זאת נדרש מהמשתמש להיעזר בכישורים קוגנטיבייים: קשב מתמשך, פיצול קשב, קשב סלקטיבי, זיכרון פעיל ועוד. הפעילות המובנית בתוכנה הינה יחידת אימון אחת המביאה את המשתמש, תוך זמן של שבועות בודדים לכדי שיפור משמעותי ביכולת הפקת קשב וריכוז הבאים לידי ביטוי בתפקוד הלימודי וכן שיפור במישור ההתנהגותי על ידי הפחתת אימפולסיביות והיפראקטיביות.

הפרעות קשב וריכוז - AttenGo מבחן התוצאה

בעבודות קליניות שנעשו על נבדקים בגילאים שונים בעלי הפרעות קשב וריכוז, נמצא שהתוכנה משפיעה על ילדים ועל מבוגרים כאחד (למרות שזו אותה הפעילות) וכן שלאחר 3-4 חודשים בדרך כלל מושגת תוצאה טובה הנשמרת לטווח הארוך, שכן המוח "למד" דפוס פעילות חדש ומיונויות קשב וריכוז מופקות מעתה באופן אוטומטי בעוד שתסמיני הפרעות קשב וריכוז נסוגים ונעלמים.
בישראל הוכנסה התוכנה לשימוש לפני כשנתיים והיום קיימים למעלה מ-50 מטפלים ומרפאות לרשימה המתמקדים בטיפול בבעלי הפרעות קשב וריכוז וכן לקויי למידה, העושים שימוש עקבי בתוכנה זו.

הורים רבים לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז מעידים כי השיפור מורגש מאוד ואף הילדים הקטנים שמים ליכולתם הטובה יותר להתרכז. המשימות בתוכנה מאתגרות ושיטת הציונים משקפת את ההתקדמות ומושכת את הילדים והמבוגרים כאחד להתמיד. כמו כן ניתן להשיג את התוכנה בגירסה המיועדת לאימון אישי בבית וזו מתאימה יותר לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז קלים/בינוניים ובעלי רצון להשתפר.

AttenGo - שיווק בלעדי בישראל: www.AttenGo.co.il 09-9511515

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.