הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

טיפול בקונפליקטים משפחתיים העלולים להיווצר עקב בעיות קשב וריכוז

מהן בעיות קשב וריכוז ומדוע הן משפיעות על היחסים במשפחה?


בעיות קשב וריכוז זו בעיה ידועה בקרב אנשי החינוך השונים בעולם המודרני. ילדים רבים המראים היפראקטיביות, חוסר יכולת להתרכז בחומר הנלמד בבית הספר והמתנהגים באופן אימפולסיבי מוגדרים על סמך מספר מבחנים שונים כסובלים מבעיות קשב וריכוז. בין שלל המחקרים השונים שנעשים בנושא, האובייקט המעניין את החוקרים ביותר הינו הילד או המבוגר שסובל מבעיות קשב וריכוז. למרות שפעמים רבות מצוינות בעיות בניהול יחסים קרובים עם בני זוג או בני משפחה, קיימים מעט מאוד מחקרים העוסקים ביחסים בתוך משפחה שבה אחד הילדים או אפילו אחד ההורים מוגדר כסובל מבעיות קשב וריכוז. אך האמת הינה שיש לכך השפעה משמעותית על ביסוס של כל סוג יחסים, בעיקר כאשר מדובר בחוג המשפחתי.
בעיות קשב וריכוז הינן תופעה שיכולה לבוא לידי ביטוי בכל תחום בחיים. היא יכולה להיות הסיבה לכך שהאבא תמיד שוכח לבוא לקחת את הילדה שלו מבית הספר (כי הוא לא הקשיב) או שהילד שובר חפצים רבים בבית עקב היותו היפראקטיבי. אין ספק, מצבים אלה, בעיקר כאשר הם רבים במספר, עלולים להביא לקונפליקטים רבים בבית, שיש ללמוד להתמודד איתם מהימים הראשונים (ועל ידי כך, גם למנוע חלק מהם).

כיצד לגשר במשפחה שבה אחד הילדים סובל מבעיות קשב וריכוז?

במצב כזה, ברור שרוב האחריות מונחת על כתפי ההורים שצריכים ללמוד להתמודד עם המצב החדש ולהעניק לילדים את מלוא התמיכה שהם צריכים. יחד עם זאת, חשוב מאוד לשלב מספר דרכי פעולה: מצד אחד לא להאשים את הילדים בכך שהם מתקשים בלימודים, אך מצד שני – חשוב שלא לתת להם לחשוב שמעכשיו אפשר להרים ידיים ולא להתאמץ. כדאי מאוד להזכיר לילדים מאפיין חשוב מאוד של הפרעות קשב וריכוז, וזה את הצד ההפוך של ההפרעה: כאשר הם ימצאו את מה שבאמת מעניין ומרתק אותם, הם יוכלו לעסוק בתחום זה לאורך שעות ארוכות, ובעזרת כך להצליח. חשוב מאוד לדרבן אותם למצוא את מה שהם אוהבים, ולא להאשים אותם בכך שהם לא מקבלים ציונים גבוהים במתמטיקה. ילדים להורים שתמכו בבחירות שלהם נוטים להצליח מאוד בחייהם מחד, ולהיות אסירי תודה להוריהם עד סוף חייהם, מאידך.

 כיצד לגשר במשפחה שבה אחד ההורים סובל מבעיות קשב וריכוז?

מצב זה הינו קצת יותר מסובך, אך כלל לא נדיר, היות והפרעות קשב וריכוז נשארות לאורך רוב החיים. במקרה זה האחריות מוטלת גם על ההורה הסובל מהפרעות קשב וריכוז וגם על השני. שילוב פעולה פורה ואיכותי בין השניים יאפשר תפקוד איכותי ומצוין של שני ההורים. כאשר ההורה שאינו סובל מהפרעות קשב וריכוז מודע לבעיותיו של השני, אך לא מאשים אותו בהן ולא מזכיר אותן בכל פעם שיש תקלה כלשהי – יש סיכוי סביר מאוד שחיי המשפחה יתנהלו על מי מנוחות וללא שום תופעות בלתי נעימות. כאשר אדם נמצא בסביבה תומכת, חסרת לחצים פסיכולוגיים, התופעות של הפרעות קשב וריכוז נוטות להיעלם. כך מתנהל לו מוח האדם – בצורה הגיונית וקסומה בו-זמנית.

 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.