הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

לימודי חינוך מיוחד

חוק החינוך המיוחד נחקק על מנת להבנות מסגרות לימודיות מתאימות לכל התלמידים במערכת החינוך שמתקשים, מסיבות שונות, לעמוד ביעדים של המערכת הכוללנית. בכלל אלה נכללים ילדים בעלי לקויות למידה, כמו הפרעת קשב וריכוז, דיסלקציה ודיסגרפיה, ילדים בעלי מוגבלויות ותלמידים בעלי קשיים רגשיים מהותיים. מערך החינוך המיוחד מעמיד לרשות תלמידיו שני מודלים עיקריים : הראשון הוא בית הספר לחינוך מיוחד, המורכב מתלמידים המתמודדים עם אותם אתגרים. השני הוא באמצעות הקלות, התאמות, שיעורי חיזוק ודרכי הוראה ייחודיות, בתוך כיתה קטנה המשולבת בבית ספר רגיל. המורים בחינוך המיוחד הם בוגרי לימודי חינוך מיוחד, שבהם רכשו כלים יעודיים לחינוך מיטבי של תלמידיהם.

הכשרת מורים לחינוך מיוחד
הכשרת מורים לחינוך מיוחד ניתן ללמוד במכללות רבות בארץ מאוהלו שבקצרין בצפון הרחוק, דרך בית ברל, סמינר הקיבוצים ומכללת לוינסקי ועד מכללת קיי שבבאר שבע. הלימודים אורכים ארבע שנים ומעניקים לבוגרים תואר ראשון בחינוך מיוחד ותעודות הוראה בשני מקצועות לימוד, של חינוך יסודי או על יסודי. תעודות ההוראה יכולות להיות בספרות, היסטוריה, מדעים, מתמטיקה ומקרא ותרבות ישראל. שנת הלימודים הרביעית מורכבת ברובה מהתנסות מעשית (סטאז') הכוללת לימוד שיעורי ניסיון בבתי ספר.

לימודי חינוך מיוחד
מעבר ללימודים הכלליים בנושא הוראה, מתמקדים לימודי חינוך מיוחד בעבודה עם האוכלוסיות המיוחדות בתחום והמאפיינים שלהם. לשם כך לומדים הסטודנטים תאוריות מתחומי ידע שונים המאפשרים להם להבין את האתגרים מנקודת המבט של הילד ולצידם נלמדות אסטרטגיות ושיטות הוראה ייחודיות. בין היתר נלמדות תיאוריות התפתחות בתחום הקוגניטיבי, הרגשי, החברתי והמוטורי. הבנת מקומו של התלמיד ברצף ההתפתחותי מאפשרת הבחנה בין מגבלות היכולת לקשיים מוטיבציוניים. אצל חלק ניכר מתלמידי החינוך המיוחד מתווספים ללקות הלמידה קושי בהתארגנות ללמידה ודימוי עצמי נמוך ולמורים הכלים והגמישות הנדרשת על מנת לארגן ולעודד את התלמיד לרכישת השגים לימודיים.

כלי הוראה ייחודיים
החינוך המיוחד מתבסס על כלים ואסטרטגיות הוראה ייחודיות, המותאמות ליכולות של כל תלמיד. לכל תלמיד בחינוך המיוחד נבנית תוכנית לימודים אישית (תל"א) המציבה יעדים בהתאם ליכולות. התוכנית מוערכת אחת לתקופה ומשתנה בהתאם למידת העמידה ביעדים – כך שבחינוך המיוחד הלימודים לא בורחים לתלמיד שמתקשה ואף אחד לא נשאר מאחור. הלימודים במסגרת של כיתות קטנות מאפשרים למורה לתת הרבה יותר תשומת לב אישית לכל תלמיד, כך שניתן ללמד בו זמנית באותה כיתה תלמידי ברמות ידע שונות ותוך שימוש באסטרטגיות למידה אחרות.

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.