הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ליקויי למידה

ליקויי למידה - מבוא

ליקויי למידה הוא מושג כללי,המתאר קבוצת ליקויים המתבטאים בקשיים משמעותיים ברכישה ובשימוש במיומנויות של הקשבה , דיבור, קריאה , כתיבה, חשיבה , יכולת מתמטית או כישורים חברתיים. המשותף לכל ליקויי למידה הוא ששורשם נעוץ תמיד בליקוי כלשהו במערכת העצבים המרכזית. חשוב לדעת כי יש גם ליקויי למידה הקשורים לתסמונת הפרעות קשב וריכוז וכאשר מטפלים במאובחנים בתסמונת זו גם ליקויי הלמידה פוחתים.

ליקויי למידה - הגדרה

ההגדרה המקובלת לצורך קביעת אבחנה של ליקויי למידה היא זו של ה- DSM IV, 1994 - המדריך להבחנות פסיכיאטריות של הארגון הפסיכיאטרי האמריקאי. ההגדרה זו של ליקויי למידה היא:

"אדם מאובחן כלקוי למידה כאשר הישגיו במבחנים סטנדרטיים בקריאה , בחשבון או בהבעה בכתב, המועברים לו באופן אינדיבידואלי , נמוכים במידה משמעותית מהמצופה על פי גילו , רמת השכלתו ורמת המשכל שלו , ובעיות הלמידה גורמות להפרעות משמעותיות בהישגיו האקדמיים או בפעילויות יומיות אחרות הדורשות מיומנויות קריאה , חשבון או כתיבה."
 

עפ"י חוזר מנכ"ל מדצמבר 2003 תלמידים בעלי ליקויי למידה יוגדרו ככאלה כאשר יתקיימו שני התנאים האלה:
1 . קיים פער משמעותי ומתמשך בין הישגיו הלימודיים של התלמיד לבין ההישגים המצופים
ממנו על פי גילו ורמת כיתתו.
2 . קיים פער משמעותי בין הישגיו הלימודיים של התלמיד לבין כישוריו האינטלקטואליים כפי
שנמצאו במבחני משכל אובייקטיביים .

ליקויי למידה מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:
.1 ליקויי למידה - דיסלקציה (לקות קריאה)
.2 ליקויי למידה - דיסגרפיה (לקות כתיבה)
.3 ליקויי למידה -דיסקלקוליה (לקות במתמטיקה)  

ליקויי למידה - דיסלקציה

דיסלקציה הינה לקות למידה קריאה המקשה מאוד על רכישת הקריאה. כאן ליקויי למידה מתבטאים בקושי בלימוד הקריאה, שטף ודיוק בקריאה או הבנת המידע והמשמעות של הנאמר בטקסט. בנוסף, ליקויי למידה יכולים להתאפיין גם בהשמטות ובתוספות של צלילים, וכן בסילופים ובהחלפות של צלילים או חלקי מילים.
במקרה של דיסלקציה ליקויי למידה נבחנים על פי מדדי קצב ודיוק של הקריאה ומבוססת על קיומו של ליקוי בשני מנגנונים
שפתיים בסיסיים:
א. ליקוי במודעות הפונולוגית : ליקויי למידה מתבטאים בקושי לזהות לצלילים הנשמעים במילים דבורות.
ב. ליקוי ביכולת השיום : ליקויי למידה מתבטאים קשיים ביכולת לגשת למידע פונולוגי הנמצא בזיכרון לטווח הארוך.

ליקויי למידה - דיסגרפיה

ליקויי למידה משמעותיים בביצוע מטלות כתיבה המתבטא בשלושת התחומים:
א. כתב - כאן ליקויי למידה מקשים על ביצוע מוטורי של כתיבה המתבטאים בקושי בעיצוב האותיות , חוסר יצירת רווחים בין המילים , קושי לשמור על השוליים ועל שורה ישרה , קצב כתיבה איטי.
ב. כתיב - כאן ליקויי למידה יוצרים קושי לשוני ב: איות, פיסוק, מבנים תחביריים וחוקי דקדוק .
ג. כתיבה - ליקויי למידה סמנטיים של הכתיבה כגון, פיתוח נושא, חיבור בין רעיונות באופן שיטתי ולוגי , שליטה בחוקים ובמוסכמות לגבי ארגון טקסטים שונים.

ליקויי למידה - דיסקלקוליה

ליקויי למידה מסוג דיסקלקוליה מתגלים בדרך כלל כבר בגיל מוקדם. ליקויי למידה אלו מאופיינים בקושי לבצע פעולות חשבון או אריתמטיקה, בילבול בין סימנים כגון מינוס ופלוס, קושי בהבנה ורכישת מונחים בחשבון ומונחים מופשטים כגון ימין ושמאל, ביצוע פעולות חשבון, קושי בהבנה כמותית קושי במשימות יומיומיות כגון חישוב עודף, קריאת שעון ועוד. ליקויי למידה מסוג זה מוגדרים כקושי בסיסי ומהותי בהבנה המתמטית וביכולת לבצע פרוצדורות מתמטיות הלקות מבוססת על חסכים בתהליכים הבאים:
א. תהליכי עיבוד מידע תפיסתיים - ליקויי למידה המקשים על תפיסה החזותית, השמיעתית, המרחבית, קשיים בתפיסת רצף, קשיי זיכרון, כיוונים,עיבוד סדרתי או מרחבי.
ב. תהליכים קוגניטיביים - ליקויי למידה תורמים לקושי בעריכת השוואה , קושי בהבנת הקשר בין השלם לחלקיו , קושי בהפשטה ובחשיבה לוגית, קושי באנליזה ובסינתזה , קושי בהיסק , קושי בהכללה , קושי בבקרה ובאומדן , קשיים במודעות המטה – קוגניטיבית.

ליקויי למידה מסוג דיסקלקוליה - המלצות לטיפול

  • ללמד את התלמיד לדמיין בעיות מתמטיות
  • קריאת הבעיה המתמטית בקול
  • קישור הבעיה המתמטית למצבים יומיומיים
  • להקדיש זמן על שינון נוסחאות
  • עבודה פרטנית של התלמיד מול המורה

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.