הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

לקויות למידה – כל אחד והדרך שלו

דף הבית >> מאמרים >> לקויות למידה – כל אחד והדרך שלו
 
לא רבים יודעים זאת, אך עד לא מזמן, למעשה עד תחילת שנות השמונים, ההכרה בלקויות למידה במערכת החינוך הישראלית הייתה מאד מצומצמת, אם בכלל. בשלב מאוחר, יחסית, הכיר משרד החינוך בצורך להגדיר מהן לקויות למידה ולמה זקוק ילד הסובל מהן.

מאז עברו שנים והטיפול בתחום התקדם בצעדי ענק וכיום מערכת החינוך לא רק מכירה בלקויות השונות, אלא אף מציעה פתרונות שונים ויעילים, לסוגי לקויות בגילאים שונים.

לרשות הילדים הסובלים מלקויות למידה והוריהם, עומדים היום מספר כלים המאפשרים להם לצלוח תחנות משמעותיות בחיים ביתר קלות, כמו בית ספר יסודי, חטיבת ביניים ותיכון, מבחני בגרות, מבחני מיצ"ב, מבחנים פסיכומטריים, מיונים לצה"ל ואף לימודים אקדמאיים. חשוב לדעת, שעל מנת להיות זכאים לכל הכלים הללו, יש צורך באבחון מקצועי שיוכר על ידי המערכות השונות – אבחון דידקטי, אבחון פסיכולוגי וחוות דעת רפואית ובאישורים מתאימים, בעת הגעה למיונים ולמבחנים.

לאחר אבחון, ישנן מספר דרכים לטיפול וסיוע, אשר לא כולן מתאימות לכל אחד וחלקן דורשות התערבות רפואית, כמו תרופת הריטאלין הידועה. בנוסף, ניתן לעשות שימוש בתוכנת מחשב המאמנת את המוח ומפתחת מיומנויות קוגניטיביות רלוונטיות למטופל. השימוש בתוכנה נעשה כיום גם במסגרת מכונים ומרפאות וגם במסגרת בתי הספר.

מגמה נוספת היא שילוב הילדים בחינוך הרגיל, תוך הסתייעות בשירותים כמו טיפולים פרא – רפואיים, יועצים, פסיכולוגים והוראה מתקנת. לא מעט מורים פונים היום למסלול לימודי הוראה מתקנת, על מנת לסייע במסגרת הכיתתית לתלמידים מתקשים ולאפשר להם להדביק את קצב הלימוד של הכיתה.

כלי יעיל נוסף הוא פיתוח אסטרטגיות למידה, שמטרתן לעזור לתלמידים לצמצם את הפערים על ידי רכישת מיומנויות למידה כמו התמדה וביצוע משימות, ארגון לוח זמנים, סידור חומר למבחנים, לעבודות ולמצגות, תוך התחשבות במגבלות התלמיד והישענות על היתרונות והיכולות שלו.

מלבד הנעת התלמידים ושיפור יכולותיהם, הם זכאים גם להקלות מסויימות במבחנים, כמו הארכת זמן, אפשרות להיבחן בעל פה, שימוש במחשבון, סיוע בפיענוח טקסטים ועוד. במבחנים בית ספריים, כמו מיצ"ב ובגרויות, קיימות קבוצות נבחנים נפרדות לבעלי לקויות למידה.

גם במיונים לצה"ל מתחשבים בלקויי למידה, אך יש להקפיד וליידע את הבוחנים והממיינים. ישנם מקומות המציעים הכנה למבחן הפסיכומטרי הייעודית לבעלי לקויות למידה ובהמשך הדרך, במוסדות האקדמיים, ישנן הקלות רבות המאפשרות לסטודנטים לסיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה, תואר שני בחינוך, או בכל תחום אחר ולהשתלב בקהילה.

המאמר חובר על ידי אתר מדריכים
 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.