הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין

ריטלין - מבוא

שימוש בתרופת ריטלין נקשר מעולם להפרעות קשב וריכוז. עם זאת, קיימות אלטרנטיבות אחרות לנטילתו. כך, ניתן לשפר את הקשב והריכוז ברמות גבוהות ואף להפחית את מידת האימפולסיביות וההיפראקבטיביות באמצעות טיפול נוירו-קוגניטיבי חדשני ולקבל תוצאות דומות לאפקט של הריטלין. הטיפול הנוירו-קוגניטיבי מקורו באימון מוחי המביא ל"עוררות" מוחית (בדומה לתרופות).

ריטלין - סם מסוכן

על מנת להבין איך השיטה עובדת נבהיר קודם את המשמעות בנטילת ריטלין:
תרופה זו מוגדרת כסם מסוכן על־פי פקודת הסמים המסוכנים וניתן על פי רופא נוירולוג או פסיכאטר בלבד: ציטוט מויקיפדיה: "מתילפנידאט היא תרופה המוכרת בשמות המסחריים ריטלין וקונצרטה המשמשת לטיפול בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות. התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית והינה בעלת השפעה שעל פני השטח נראית כמרגיעה, אך למעשה מתילפנידאט – החומר האקטיבי בכדור זה פועל כמעורר ברמה המוחית."

מחקרים מראים כי אחד הגורמים להפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות נעוץ בחוסר איזון בין מעבירים עצביים, הידועים בשמם נוירו-טרנסמיטרים , אלה הם הדופמין, נוראדרנלין וסרוטונין. הפרשה מאוזנת של השלושה היא פקטור לתפקוד תקין. נטילת תרופות כגון ריטלין, קונצרטה, סטרטרה, אדרל ישיג תיקון זמני (טווח של שעות) על ידי העלאה ברמת המעביר העצבי הדופמין באונה המצחית (frontal lobe) של המוח.

מהם ההשפעות מנטילת תרופות

היום יודעים לאבחן את הפעילות המוחית על סמך פעילות תדרים בגלי המוח המעידים על איזון או חוסר איזון בין המעבירים העצביים. פעילותם של גלי מוח נמדדת באמצעות אלקטרודות המוצמדות לקרקפת ומצד שני למכשיר רשם גלי מוח הנקרא EEG, המנפיק תמונת מצב לפעילותם של גלי המוח השונים. אצל בעלי ADD ניתן לראות פעילות עודפת של גלי תיטא (גלים איטיים כמו בזמן חלימה בהקיץ) ומיעוט של גלי מוח מסוג ביתא (גלי עירות). לעומת זאת אצל ADHD הסובלים מתסמינים של עודף תנועתיות וחוסר שקט, ניתן לראות מצב של פעילות גבוהה של גלי ביתא מהירים מסוג ביתא 3.

נטילת ריטלין ותרופות דומות מאפשרות אם כן, איזון בנוירוטרנסמיטרים כאשר התוצאה היא הפקת גלי מוח בטווחי הביתא 1 (גלי מוח עירניים אך מתונים) תוך כדי הפחתת גלי התיטא (גלי מוח איטיים מאוד). כאשר המוח מפיק יותר גלים מסוג ביתא 1, נוצר מצב המאפשר קשב וריכוז טובים.

להלן סקאלת התדרים השונים בגלי המוח, כל טווח מקושר ל"מצב" אחר:

גלי דלתא - אופייני למצב שינה
גלי תטא - מצב בין עירנות לשינה "חלימה בהקיץ" (מזוהה עם בעלי ADD)
גלי אלפא- מצב רגיעה
גלי ביתא 1 - ריכוז ויכולת הפקת קוגניציה טובה
גלי ביתא 2 - ריכוז עם דריכות קלה
גלי ביתא דריכות ועירנות גבוהה (מזוהה עם בעלי ADHD)

האם תרופות הם פתרון קבוע

בנטילת ריטלין, קונצרטה וכדומה פעילות המוליכים העצביים תתאזן וכתוצאה מכך תתאפשר הפקת גלי מוח מרובים יותר בטווחים של ביתא 1 והנמכת פעילותם של גלי מוח בטווח תיטא. בעלי הפרעת קשב ADD/ADHD ידווחו על ריכוז וקשב גבוהים יותר, הפחתה במצבי אימפולסיביות והיפראקטיביות, שליטה עצמית ויכולת אירגון טובה יותר. לצערינו לתרופה זו ולדומות לה ישנן לעיתים, תופעות לוואי כגון: חוסר תיאבון, כאבי ראש ודכדוך. החיסרון הנוסף הוא שבהפסקת שימוש כל תסמיני הפרעת קשב וריכוז חוזרים! כל מה שרציתם עוד לדעת על ריטלין תופעות בעד ונגד.

אורית, סטודנטית למשפטים בת -40 מבאר-שבע כותבת: "ניסיתי ריטלין ואני חייבת להגיד שבזמן שלקחתי תרופה זו, הצלחתי לקרוא חומר בשעתיים וחצי לעומת 12 שעות ויותר ללא ריטלין, אלא שתופעות הלוואי לאחר מכן היו נוראיות....פיזור נורא גדול, תחושה שאי אפשר להזיז את הגוף וכל משפט שהייתי צריכה להגיד לקח לי הרבה זמן להגיד. חיפשתי אחר דרכים אחרות...."

אורית היא לא היחידה שמחפשת תחליף לתרופה. הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות, נמנעים מלתת לילדיהם תרופות ומחפשים על שיטות ואלטרנטיבות אחרות שתהיינה יעילות. 

רופאים ומדענים חוקרים ללא הרף את נבכי הפעילות המוחית. בשנים האחרונות הוכח, כי ניתן ל"אמן" את המוח כך, שהוא יוכל להפיק גלי מוח ספציפיים ובכך לגרום גם למוליכים העצביים לעבוד טוב יותר.השיטה הנוירו-קוגניטיב טוענת, כי ניתן באמצעות תרגילים ממוחשבים, לגרום למוח לאמן יכולות קשב וריכוז (שייכים למערכת הקוגניטיבית) ובתוך כך להנפיק את אותם גלי המוח המאפשרים למוח להיות עירני וממוקד.

תוכנת האימון הקוגניטיבי להפרעת קשב וריכוז AttenGo אשר פועלת באופן מקוון, מהווה אלטרנטיבה טבעית יעילה וללא תופעות לוואי, לשימוש בתרופת ריטלין. התוכנה מבוססת על פעילות נוירו-קוגיניטיבית היחידה הפועלת בשיטה זו, אשר מצליחה להביא את בעלי ההפרעות קשב למצב של ריכוז ומיקוד טובים, תוך כדי שיפור ההתנהגות והפחתת ההיפראקטיביות. לאחר שימוש בתוכנה והשגת השיפורים יש לפנות אל הרופא המטפל ולהתייעץ לגבי הפסקת נטילת ריטלין.

"התוכנה כל כך פשוטה וכל כך חכמה ובזה הצלחתה ..." / ציטוט של רוזנה מ. מרפאה בעיסוק בילדים.

קרא עוד על הפיתרון הקוגניטיבי לילדים ומבוגרים