הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין למבוגרים

דף הבית >> שיטות טיפול רפואי >> ריטלין למבוגרים

נטילת ריטלין

ריטלין היא תרופה המשמשת לצרכי טיפול בסוגים שונים של הפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) וניתנת בעיקר לילדים. מחקרים מראים כי 50%-60% אחוז מהילדים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז ימשיכו ויתבגרו עם ההפרעה. כמבוגרים, הצורך בריגוש וחידוש יגרום להם להחלפה תכופה של מקומות עבודה ובני זוג. חייהם יתאפיינו בנטיות להערכה עצמית נמוכה ואף דכדוך. חלק מהמבוגרים שמאבחנים את עצמם כסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADD/ADHD) בוחרים ליטול ריטלין מתוך תקווה שזה יקל על הקשיים היום יומיים שלהם.
לאחרונה הפכה נטילת ריטלין וכן תרופות דומות כגון קונצרטה, אדרל, סטרטרה ועוד, לתופעה מקובלת והיא ניתנת בקלות רבה מידי. כך לדוגמה, סטודנטים נוטלים ריטלין לפני מבחן כדי לשפר יכולות ריכוז (מבלי לחשוב על ההשפעות לטווח הרחוק), והורים שמתרשמים מהאופן שבו ריטלין מצליח 'להרגיע' את ילדיהם.
חשוב לזכור כי ההחלטה אם לתת ריטלין שמורה לרופא פסיכיאטר, ורק הוא יכול להחליט האם הטיפול בתרופה מתאים או לא. נטילת ריטלין ללא אבחון ופיקוח עלולה להיות מסוכנות ולא תמיד עוזרת.

ריטלין וההגבלותיו

מנהל התרופות והמזון האמריקאי (בראשי תיבות - FDA) לא מאשר לרשום ריטלין למבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) וזאת בעיקר בשל תופעות לוואי שיש לתרופה זו. אלא שלמרות שהתרופה אושרה לטיפול רק בילדים ובנוער עם הפרעות קשב וריכוז, מטפלים נוטים לרשום בכל זאת ריטלין לשימושם של מבוגרים. לצד זאת, מחקרים מראים כי קיימת עליה במספר המבוגרים שנוטלים ריטלין כמענה לבעיות הקשורות לדבר קיומן של הפרעת קשב וריכוז.
לעיתים ניתנת תרופת ריטלין למבוגר כמענה להתמודדות עם דיכאון. זאת, משום שיש לריטלין השפעה ממריצה על מבוגרים, להבדיל מילדים –אשר אצלם נטילת ריטלין דווקא מרגיעה. הסכנה היא שהשפעת העוררות של התרופה יכולה להתפוגג ככל שנוטלים ריטלין יותר ויותר. לכן, כשנותנים למבוגר מרשם לתרופה כמו ריטלין כדאי לקחת בחשבון תנאים כמו לחץ דם גבוה ולבדוק בקפדנות בעיות לב. מסיבות אלו, קיימת הגבלה לגבי מבוגרים של עד עשרה כדורי ריטלין למרשם.

ריטלין - תופעות לוואי

בין אם נוטלים ריטלין ובין אם לא, חשוב למבוגרים להכיר מספר תופעות לוואי של התרופה:
איבוד משקל - תופעת לוואי הנפוצה ביותר של השימוש בתרופת ריטלין הוא איבוד תאבון. כשאיבוד תיאבון משולב עם ניצול רב של אנרגיה, התוצאה היא איבוד משקל, לעיתים באופן דרסטי.
כאבי ראש - ריטלין יכול לגרום לכאבי ראש. צריכת קפאין במצב זה גורמת ליותר נזק מאשר תועלת. כאב ראש הוא תופעות לוואי קשה שמביאה מבוגרים להפסיק ליטול ריטלין.
ריטלין ושינה - חשוב לזכור שבמבוגרים האפקט של נטילת ריטלין הוא עוררות והמרצה. לכן, מבוגרים מדווחים על קושי להירדם כשהשפעות תרופת ריטלין עודן קיימות בגופם.
ריטלין והתמכרות - אולי תופעת לוואי המסוכנת ביותר של ריטלין היא ההתמכרות. בסופו של דבר יגיע מצב שבו האנרגיה שמתעוררת באמצעות ריטלין תתחיל להיחלש. הרצון להרגשה הטובה, לאנרגיה החיובית וליכולת ריכוז הופכת להיות ממכרת. בכל פעם שההשפעת ריטלין תפוג יתעורר החשק להחזיר את התחושה הרעננה והטובה, וכך הופכת נטילת ריטלין להיות צורך נפשי ולאו דווקא ביולוגי.
ריטלין, חרדה ולחץ דם - נטילת כמות גדולה של ריטלין יכולה להוביל לחרדה. החרדה נגרמת בדרך כלל כאשר נוטלים את שהתרופה פעמיים ביום בסמיכות. תופעות לוואי נוספות של ריטלין במבוגרים יכולות להתבטא בעלייה בלחץ הדם.

ריטלין ושיטות אלטרנטיביות

כאשר רוצים לנקוט בשיטות אלטרנטיביות במקום תרופת הריטלין (אפשר גם בנוסף לנטילת ריטלין), יש להיזהר מהבטחות קסמים אשר מבטיחות להעלים או לרפא את הפרעות הקשב. לצערינו דבר כזה עוד אין. זהירות כזו יש לנקוט במיוחד לגבי תוספי מזון וצמחים. לעומת זאת יש לשקול טיפולים אלטרנטיביים אשר יוצרים שינוי בדפוס החשיבה והפעילות המוחית (הרי משם נובעת כל הבעיה). אימון נוירוקוגניטיבי "ישפיע" על המוח ברמת הפקת גלי מוח מהירים, מה שמביא לזרימת דופמין טובה יותר וכתוצאה מכך יכולת הפקת קשב וריכוז טובים יותר- פעילות נוירו-קוגניטיבית יוצרת אפקט דומה לזה של ריטלין, אלא שבשונה מהריטלין, כאן המוח לומד לשמור על השיפורים שהושגו לאורך זמן ואף הקבוע. עוד מהעולם: חדשות על תרופת ריטלין

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.