הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין - תרופה או "מכה" ?

דף הבית >> שיטות טיפול רפואי >> ריטלין - תרופה או "מכה" ?

מושג כל כך נפוץ, בוא נבין מה זה בדיוק ריטלין

ריטלין הינו שם מסחרי לתרופה הנקראת מתילפנידאט. ריטלין הינה תרופה הניתנת על ידי רופא בלבד (נוירולוג, פסיכיאטר), המשמשת לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, ליקויי למידה והיפראקטיביות. התרופה ריטלין שייכת לקבוצת הפנתילאמינים ודומה, בין היתר, לאדרנלין לאמפטמין.
פועל על מערכת העצבים המרכזית כמעוררת פעילות מוחית, אך נמצא שבמקרים של היפראקטיביות היא מפחיתה תסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות.
מחקרים הראו כי אחד המנגנונים של הפרעת קשב וריכוז (והיפראקטיביות) קשור לחוסר איזון כימי באונה הקדם מיצחית, החוסר איזון מתבטא בדרך כלל בנוירוטרנסמיטורים מסוג דופמין ונוראפינפרין. השימוש בתרופת ריטלין (מתילפנידאט) מעלה משמעותית את רמת הדופמין באונה המצחית (frontal lobe) של המוח ועל ידי כך פוחתים תסמינים של הפרעות קשב וריכוז אצל המטופל בתרופת ריטלין.

כיצד מקבלים תרופה זו

ריטלין היא מן התרופות השנויות ביותר במחלוקת המעוררות דיון ציבורי סוער במיוחד. ייתכן שהסיבה למחלוקת סביב ריטלין נובעת מחוסר ביטחון או אי ודאות לגבי השפעותיו.
ואכן, לא קיימת עדיין בדיקה רפואית אובייקטיבית לאיבחון רפואי של הפרעות קשב וריכוז והרופא נאלץ לסמוך על דיווחי ההורים והמורים. בנוסף, אין בדיקות מעבדתיות היכולות לזהות או לדחות אבחנה של הפרעת קשב וריכוז וגם זה נוגע למחלוקת סביב נטילת ריטלין. קיימת כיום "מגפה" של הפרעת קשב וריכוז,יותר ויותר אנשים וילדים מוגדרים כלוקים בהפרעה זו ונוטלים ריטלין כפתרון. מספר המטופלים בתרופת ריטלין עלה במהלך שנות ה- 90 פי שבע. נוצר רושם כי נוירולוגים ופסיכולוגים נוטים לקבוע בקלות ראש אבחנות של הפרעת קשב וריכוז ולהקצות ריטלין ביד חופשית.
השימוש בתרופת ריטלין הוא כה שנוי במחלוקת שיש לא מעט רופאים שמתנגדים לשימוש בהן וטוענים כי ריטלין עלול לגרום לדיכאון, בעיות גדילה, פגיעה בכבד, התמכרות לתרופה, ועוד..
הורים רבים אינם מוכנים שילדם יישא במחיר ויבלע ריטלין, כשלמעשה מערכת החינוך היא האשמה. הכיתות עמוסות מאוד, המורות אינן מוכשרות להתמודד עם הבעיה ורק רוצות כיתה שקטה, הכי קל עבור המורה פשוט לדרוש מההורים לתת לילד ריטלין ולעבור הלאה.
הורים ומטפלים שואלים מדוע לתת ריטלין אם יש תחליפים טבעיים. יש לזכור שתרופת ריטלין רק מקל בסימפטומים אולם, כאשר השפעתו חולפת הילד נותר עם הבעיה. מאידך, שיטות טיפול טבעיות או התנהגותיות כגון "עיצוב התנהגות" יעניקו לילד כלים להתמודד עם הבעיה בכוחות עצמו, ובכך הוא בעצם מפתח ומקדם את עצמו, ולא נשאר לדרוך במקום כשהוא תלוי במנת ריטלין היומית.

האם זהו הפתרון המיוחל

כאמור, תרופות כגון ריטלין רק מקלות התסמינים אך אינן פותרות את "שורש" הבעיה. חשוב לדעת כי תסמיני ההפרעה של קשב וריכוז באים לידי ביטוי באופן התנהגותי וקוגיטיבי, למשל קושי ללמוד, להקשיב, לפתור בעיות חשבון, לזכור, להפנים ולעבד מידע באופן יעיל וכדומה. לכן, מן הראוי היה כי המערכות השונות (הבריאותית, החינוכית וכיו"צב) יכירו ויפעלו לכך שהטיפול בילד אינו רק באמצעות ריטלין, אלא גם באמצעות העלאת יכולות ביצועיים ותפקודיים קוגניטביים. כן, זה בהחלט קשה יותר!

מורים רבים גורסים כי אכן היה ראוי לטפל בילד בעל הפרעת קשב באמצעים קוגניטיבים, אך הם אינם בעלי ידע או כלים לעשות זאת. היום ניתן לעבוד בתוכנת שרפר בריין העובדת נקודתית על הגברת פעילות גלי מוח ושיפור המיומנויות הקוגניטיביות.

עוד נקודה שיש לתת עליה את הדעת, לפני החלטה אם להתחיל לתת ריטלין, זה כי בעיות של קשב וריכוז של ילדים, יכולות לנבוע מבעיות משפחתיות כגון: בעיות כלכליות, בעיה בקשר הבין אישי של הילד עם הוריו,ועוד.בעיות כאלה בחייו של הילד כמובן שאינן יכולות להיות מטופלות על ידי ריטלין והאבחנה המבדלת חשובה מאוד לפני מתן תרופה.

 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.