הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין תופעות, בעד ונגדריטלין תופעות בעד ונגד


ריטלין – מהן התופעות של לקיחת התרופה. כיצד ריטלין משפיע על ילדים, וכיצד משפיע על מבוגרים? כן טוב, לא טוב? מתי מומלץ לקחת ריטלין, מתי אסור לקחת ריטלין. האם ריטלין נחשב לתרופה בטוחה? האם ההורים צריכים לתת ריטלין כי יש לחץ מצד המורים בביה"ס? ריטלין- המון שאלות. המון דעות בעד הריטלין ומנגד דעות נגד הריטלין. אגב, ריטלין זו לא התרופה היחידה, יש גם קונצרטה, אדרל, סטרטרה ועוד תרופות חדשות שכבר החלו להשתמש בהם בארה"ב ולישראל עוד לא הגיעו.
 
אבל, מה שבטוח שצריך לדעת כמה שיותר על הריטלין ולהחליט אם לתת תרופת ריטלין לילדנו זו החלטה שאחרי הכול צריכה להגיע מהידע שצברנו, מהיכרות עם ילדנו ומדרישות הסביבה.

רקע על הריטלין:
 
הריטלין הינה תרופה שהבסיס שלה הוא מתילפנידאט. זו תרופה שרופאים פסיכיאטרים החלו להשתמש בה עוד בשנות השישים. התרופה עובדת על מערכת העצבים המרכזית אך בעיקר בשל היותה תרופה מעוררת היא משפיעה על האונה המצחית בכך שעוזרת לדופמין זרימה טובה יותר וכתוצאה מכך ניתן להשיג  קשב וריכוז ברמות גבוהות יותר. 
בחודש פברואר 2011, ניתן אישור בישראל לרופאי ילדים ורופאי משפחה להנפיק מרשם של ריטלין על סמך היכרות הרופא עם הילד ולאחר אבחון ראשוני מגורם מוסמך. מתן הריטלין דורש מעקב רפואי ובדיקות לשלילת פגיעה בכבד. קרא עוד ריטלין - דיון על התרופה
 

איך מתחילים לקחת ריטלין? 
 
כפי שאמרנו, רק רופא נותן מרשם לריטלין. בשום אופן אין לנסות על ידי לקיחה של כדור מחבר או מכר שממליץ ויש לו ריטלין בהישג יד. לפעמים המינון שקובע הרופא הוא מדויק ומתאים למצבו של הילד, משקל גופו וכדומה, כך שניכרת השפעה בטווח המידי. לעיתים (קרובות לצערנו) התהליך ארוך ומייגע ויש ללכת ולחזור לרופא עשרות פעמים כדי לנסות לשנות ולהתאים אחרת את מינון הריטלין. יש כאן בהחלט ניסוי וטעייה!

 
ריטלין – הדעות הרווחות שמצדדות בעד נטילת ריטלין:
 
1. רוב הרופאים ממליצים לקחת ריטלין וצריך לסמוך על הרופאים
2. ריטלין הוכח במחקרים כיעיל להפחתת סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז
3. ריטלין קל לשימוש ומשפיע תוך פחות משעה ולכן טוב גם להשתמש בו לפני יציאה לביה"ס, לפני מבחן וכדומה.
4. ההשפעה של הריטלין באה לידי ביטוי בלימודים והתוצאות בהישגים משמעותיות
5. אפשר להפסיק ריטלין מתי שרוצים ובחופשות ביה"ס לא חייבים להשתמש
ריטלין – התופעות והדעות שכנגד נטילתו:
1. ריטלין הינו תרופה נחשבת בגדר סם והורים בד"כ לא אוהבים לראות את ילדיהם תלויים בתרופות
2.ריטלין משפיע בטווח קצר של שעות ולאחר מכן התסמינים חוזרים
3. ריטלין לעולם אינו "מרפא" את תסמונת הפרעות קשב וריכוז
4. תופעות לוואי בטווח הארוך קיימות כגון בעיות גדילה, כאבי ראש, איבוד תיאבון, דיכאון. ותופעות לוואי בטווח היומי כגון התנהגות שונה וקיצונית לפני נטילת כדור ריטלין ו/או אחרי – תופעה הידועה בשם ריבאונד. 
5. בעזרת הריטלין אמנם חלק מהתסמינים והתופעות עוברים אך ישנם דברים שלא מושפעים כלל מנטילת הריטלין למשל: ארגון, שליטה עצמית, אימפולסיביות, יכולת זיכרון ועיבוד מידע.
 
 
מה במקום ריטלין?
 
אפשר כמובן ובמיוחד אצל ילדים שהינם ADD  כלומר שקטים וללא היפראקטיביות, לנסות שיטות אחרות במקום להתחיל ישר עם ריטלין . מומלץ לנסות את אטנגו- שיטה נוירוקוגניטיבית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז לשינוי תהליכי חשיבה של המוח בכל הנוגע לקשב וריכוז. 


 
 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.