הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

השפעות ריטלין

דף הבית >> שיטות טיפול רפואי >> השפעות ריטלין

הריטלין במחקר

ממצאים חדשים על ריטלין, תרופה המטפלת בילדים עם ADD ו- ADHD, מעודדים חידוש הקריאות לעריכת מחקרים הבודקים את השפעתה של התרופה הזו לטווח ארוך. ד"ר ג'ון ווקר ועמיתים מאוניברסיטת בופלו ניו-יורק מצאו כי באופן יחסי, צריכה גבוהה של מתילפנידאט, התרופה הגינרית של ריטלין, שינתה את הביטוי של גן הקשור בתפקוד מוחי של חולדות במעבדה. גן זה ידוע כמושפע בקרב בני אדם על ידי תרופות פסיכואקטיביות, כגון מתילפנידאט וקוקאין.

השפעות וסיכונים של ריטלין

"ילדים אשר נטלו את הריטלין יום יום במשך שנים,וההשפעה הייתה מאוד אפקטיבית ויעילה, זה עדיין אינו בטוח כמו תרופה בעלת השפעה קצרת- טווח, זה נראה בטוח כאשר נוטלים כהלכה, אך עדיין חשוב לשאול מה ההשלכות על המוח", טוען ד"ר ווקר. בניסוי על עכברים, לקבוצה אחת ניתן חלב ממותק המכיל ריטלין, השוו את מוחם למוחם של עכברים מקבוצה אחרת, שלהם ניתן רק חלב ממותק. על פי ד"ר ווקר, מינון של ריטלין היה זהה למינון שניתן לטיפול בילדים עם ADD או ADHD, לאחר שלקחו בחשבון את הבדלי המטבוליזם בין עכברים לבני אדם.

החוקרים מצאו כי הריטלין מעלה את הפעילות של גן הקרוי C-FOS אשר בסטריאטום, אזור במוח הקשור בתנועה ומוטיבציה. "מידע זה מעלה כי קיימות השפעות של החומר הפעיל בתרופה זו, על תפקוד התאים החלות מעבר לטווח הקצר", אומר ד"ר ווקר. ד"ר אלסדייר ואנס מבית חולים אלפרד שבמלבורן אומר שהמחקר מראה את החשיבות של חקר ההשפעות לטווח ארוך של ריטלין. ד"ר ואנס גורס, כי ילדים עם ADHD ו- ADD כנראה סובלים מבעיה באזורים מוחיים המשלבים מידע.

ילדים אלה הינם חסרי מוטיבציה לקבוע מה חשוב, ומתקשים להמנע ממידע שולי ולא חשוב. ריטלין מגביר את הנוירוטרנסמיטר העצבי מסוג דופמין באיזורים מוחיים אלו. בחלק מן הילדים התועלת של התרופה פוחתת למרות שממשיכים ליטול אותה, הוא אומר, ומוסיף שיש צורך עצום ללמוד על ההשפעות לטווח ארוך של התרופה על המוח בקרב ילדים בגיל בית ספר יסודי. למאמרים נוספים בנושא תרופות וריטלין 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.