הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

ריטלין לילדים

דף הבית >> שיטות טיפול רפואי >> ריטלין לילדים

ריטלין לילדים - ממכר יותר מקוקאין

לתרופת ריטלין הניתנת לילדים יש השפעה על המוח יותר חזקה מקוקאין, כך נמצא במחקרים.

חוקרים, באמצעות הדמיה ממוחשבת, חקרו העברה עצבית במוחות של ילדים הנוטלים ריטלין. אלפי ילדים בריטים נוטלים ריטלין וכמו כן 4 מיליון ילדים בארצות הברית. החוקרים בחנו את ההובלה העצבית הגורמת להתמכרות חזקה מעישון או הזרקת קוקאין ביחס להובלה עצבית שנוצרת עקב נטילת ריטלין.
המחקר נועד לעורר הורים אשר ילדם נוטל ריטלין כפתרון להפרעת קשב וריכוז. מטרת המחקר הייתה להבין מדוע ריטלין אשר לו פרופיל זהה לשל קוקאין משפיע על הירגעות בילדים ומסייע להם להתרכז, בעוד שקוקאין גורם לתחושה עזה של "היי" ומאוד ממכר.

כאשר ריטלין נלקח דרך הפה הוא אינו גורם לפגיעה פסיכולוגית חזקה. אך כאשר ריטלין מוזרק לורידים כנוזל ולא נלקח כגלולה דרך הפה, נוצרת השפעה חזקה הדומה מאוד להתמכרות- כמו קוקאין.

גם כאשר ריטלין נלקח דרך הפה, הוא חוסם המון מוליכים עצביים המשפיעים על שינויים במצב רוח גרמו להשפעה עזה על המוח יותר מקוקאין. חוקרים נדהמו מן התוצאות. מינון נורמלי הניתן לילדים חסמו שבעים אחוזים ממוליכי הדופמין במוח. הממצאים מראים בבירור כי האימרה הגורסת לפיה ריטלין מהווה ממריץ חלש הינה שגויה לחלוטין. קוקאין ידוע כחוסם חמישים אחוזים מהמוליכים ומותיר שפע דופמין במערכת, האחראי לתחושת ההתמכרות החזקה. כיום ידוע כי ריטלין חוסם עשרים אחוזים יותר, מאותם רצפטורים.

פסיכיאטרים נבוכים לאור הממצאים - שכן הם רושמים מרשמים על תרופה זו ומציעים ריטלין לילדים.
לא ברור עדיין כיצד ריטלין, תרופה אשר נמצאת תחת פיקוח יותר מארבעים שנה, לא יצרה "צבא" של מכורים. חוקרים משערים שזה מפני שהדרך המקובלת ליטול ריטלין היא דרך הפה. כאשר ריטלין ניטל דרך הפה לוקח כשעה עד שרמת הדופמין במוח עולה. בעישון או הזרקה של קוקאין זה קורה תוך שניות.
כל התרופות הניטלות על ידי בני אדם כתחליפים לסם מעלים מאוד את רמת הדופמין במוח.
אולם, דופמין נחוץ לבני אדם על מנת להיות מסוגלים להתרכז ולסנן הסחות דעת.
מתנגדי ריטלין הגדירו אותה כ'מטה קסמים' ו- 'מכה כימיקלית', בשל טענתם כי היא ממכרת ובעלת תופעות לוואי מסוכנות (בייחוד לילדים אבל גם למבוגרים). בנוסף לכך, רבים מאמינים כי ADHD הוא כותר שקרי למצב שלא קיים כאשר לוקחים בחשבון את רוממות הרוח הרבה האופיינית לילדים ולצעירים.

 

למנדי סמית' מסקוטלנד יש בן בן 8 אשר נטל ריטלין במשך תשעה חודשים. ' אני מזועזעת שהממשלה הבריטית מתירה את השימוש בתרופה הזו', היא אומרת. "היא יכולה להרוס חיים של אנשים. הבן שלי השתנה לחלוטין כאשר לקח ריטלין. הוא נעשה לגמרי דיכאוני.

הדוברת של נוברטיס, החברה יצרנית ריטלין אומרת:"ריטלין ניתן להשגה רק כגלולה. רק רופא אשר מתמחה בהפרעות התנהגות בילדים יכול לתת מרשם שלה. יש צורך בפיקוח והשגחה רפואית קפדנית."

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.