הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

אימון מוחי

דף הבית >> טיפול קוגניטיבי >> אימון מוחי

הפרעות קשב וריכוז - טיפול באמצעות תוכנת אימון מוחי

ככלל ובמגמת הטיפול הקונבנציונלי הפרעות קשב וריכוז מטופלות על ידי תרופות כגון ריטלין, אולם תרופת הריטלין מתאפיינת בהשפעה קצרת טווח ובמספר תופעות לוואי לא רצויות בחלק מהמטופלים. מחקרים חדשים שבוצעו באמצעות אימון מוחי ממוחשב באמצעות תוכנת מחשב AttenGo for ADHD אשר מטרתה להפיק גלי מוח בתדרים האופיניים להפקת קשב וריכוז טובים, ומדידתם באמצעות מכשיר EEG (רשם פעילות גלי מוח), הראו תוצאות חד משמעיות עם אפקט הנשמר לטווח ארוך. טיפול כזה עשוי עם הזמן להוות אלטרנטיבה יעילה לטיפול התרופתי באמצעות ריטלין.

סיבותיהן של בעיות הקשב והריכוז המכונות גם ADHD או ADD - הן נוירולוגיות בבסיסן והן קשורות לתפקודם של מוליכים עצביים. מסיבה זו תרופות ממריצות כדוגמת ריטלין מהוות טיפול אפקטיבי בילדים בעלי הפרעות וקשיים אלו. בקרב ילדים המקבלים טיפול תרופתי ניתן לראות הפחתה באימפולסיביות ושיפור בהקשבה. אולם, נוצרות בעיות משמעותיות אחרות בעקבות הטיפול התרופתי באמצעות ריטלין או תרופות דומות לה. כך, התרופה נלקחת באופן קבוע וטווח ההשפעה שלה קצר ומתפוגג כעבור שעות ספורות ואז חוזרים כל סממני הפרעות קשוב וריכוז במלואם. בנוסף, נטילת ריטלין מלווה גם בהשפעות לוואי נוספות כגון איבוד תיאבון, כאבי ראש, עיכוב הגדילה ודיכאון.

אבחון סיבות ותסמינים

המכניזם על פיו פועל אימון מוחי, מבוסס על הפרדה בין דפוסים של גלי מוח מסויימים. טווח התדרים של גלי המוח חולק למספר קטגוריות עקריות:
גלי דלתא ותיטא מזוהים עם מצבים של שינה, נמנום וחלומות בהקיץ.
גלי אלפא משוייכים למצב רגוע כשתשומת הלב אינה ממוקדת.
גלי ביתא מופיעים בזמן פעילות המצריכה רמת עירנות גבוהה, ריכוז ודריכות. גלי הביתא מחולקים לשני סוגים: גלי ביתא מאוד גבוהים אשר מיוצרים במצב של דריכות יתר: התרגשות רבה,כעס, או סכנת חיים.
וגלי ביתא מתונים הם האופיניים למצבי ריכוז, לימוד, הקשבה.

בילדים עם הפרעות קשב וריכוז גם ADD וגם ADHD קיימת פעילות עודפת של של גלי תיטא, כלומר גלי מוח איטיים. אלא שקבוצת הילדים מסוג ADD נשארים ברוב הזמן עם גלי מוח איטיים ולכן ניתן לראות שהם חולמניים, מנותקים, בעוד קבוצת הילדים עם המרכיב ההיפר-אקטיבי ADHD מייצרים באופן תת-מודע תנועתיות יתר (כנראה על מנת לפצות על האיטיות) והם נראים כחסרי שקט, דברנים, מעורבים בקטטות וכדומה. למרות הבדל הרב בין תסמיני ADHD וADD חשוב להבין - בשני המקרים מדובר בתסמינים של הפרעת קשב.

תוצאות טיפולבאמצעות תוכנת אימון מוחי

בקליניקת Advanced Cognitive Enhancement אשר בטורונטו קנדה, פיתחו את תוכנת המחשב Sharper Brain/ AttenGo אשר בבסיסה סוג של אימון מוחי אשר מטרתו ל"עורר" את פעילות גלי המוח לתדרים מהירים אך לא מהירים מידי, כלומר: סוג פעילות הדורש מהם להפיק גלי מוח מסוג ביתא, אולם מהסוג המתון יותר וזאת בניגוד למשחקי מחשב למשל, שם מפעילים פעילות בסביבת גלי ביתא גבוהים מידי.
יחד עם זאת נדרש מהמשתמש להיעזר בכישורים קוגנטיבייים: קשב מתמשך, פיצול קשב, קשב סלקטיבי, זיכרון פעיל ועוד. הפעילות המובנית בתוכנה הינה יחידת אימון אחת המביאה את המשתמש, תוך זמן של שבועות בודדים לכדי שיפור משמעותי ביכולת הפקת קשב וריכוז הבאים לידי ביטוי בתפקוד הלימודי וכן שיפור במישור ההתנהגותי על ידי הפחתת אימפולסיביות והיפראקטיביות.

בעבודות קליניות שנעשו על נבדקים בגילאים שונים בעלי הפרעות קשב וריכוז, נמצא שהתוכנה משפיעה על ילדים ועל מבוגרים כאחד וכן שלאחר 3-4 חודשים בממוצע מושגת תוצאה טובה הנשמרת לטווח הארוך, שכן המוח "למד" דפוס פעילות חדש ומיונויות הקשב והריכוז מופקות מעתה באופן אוטומטי.
בישראל הוכנסה התוכנה לשימוש לפני כשנתיים והיום קיימים למעלה מ-50 מטפלים ומרפאות לרשימה המתמקדים בטיפול וכן לקויי למידה, העושים שימוש עקבי בתוכנה זו.

השפעת הריטלין על הפרעת הקשב

הורים רבים לילדים עם קשיי קשב וריכוז מעידים כי השיפור מורגש מאוד ואף הילדים הקטנים שמים ליכולתם הטובה יותר להתרכז וגם נוטים פחות לשכוח דברים ומצליחים יותר להתארגן במטלות היומיומיות. המשימות בתוכנה מאתגרות ושיטת הציונים משקפת את ההתקדמות ומושכת את הילדים והמבוגרים כאחד להתמיד. כמו כן ניתן להשיג את התוכנה בגירסה המיועדת לתהליכי אימון מוחי בבית וזו מתאימה יותר לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז קלים/בינוניים ובעלי רצון להשתפר.
תוכנה זו, הנקראת AttenGo משווקת בלעדית בישראל על ידי "קשב, ריכוז וזיכרון"
טל. 09-9511515
www.AttenGo.co.il
 

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.