הפרעות קשב וריכוז | ריטלין | ליקויי למידה


 

 

הדרכת הורים - שונה קצר ויעיל!

דף הבית >> הפרעות למידה >> הדרכת הורים - שונה קצר ויעיל!

ליקויי למידה - הדרכת הורים - שונה, קצר ויעיל

הבוקר בחיתוליו, כולם עדיין ישנים, ואיתי בן השמונה קופץ ראשון ממיטתו. בו ברגע מתחיל יום נוסף של 'אקשן'. מוחו כבר קודח אינספור רעיונות - שכל אחד יותר פרוע מקודמו. צפוי לו יום אינטנסיבי של משחקים דינאמיים, תנועתיים, וקפיצות חדות מעניין לעניין. איתי אוהב להשתולל - לעיתים זה ללא מעצורים. הוא משופע בכמויות של אנרגיה. אך לסביבה שלו - לא תמיד ברור מה לעשות עם כל האנרגיה הזו. מה גם, שהאנרגיה הזו, לא אחת מפריעה לו לתפקד במסגרות הקבועות של חייו. האם זה מסווג אותו כילד רע? האם נכון לנסות להשתלט עליו בעזרת טיפול תרופתי, כדי שלסמכויות (הורים, מורים, מדריכים) יהיה קצת שקט ממנו? או שאפשר לתעל את האנרגיה שלו לבנייה והתפתחות אישית?
תופעות אלו מתבטאות כבר בגיל מאד צעיר, אך אם הן לא מטופלות בדרכים מקצועיות, הן עלולות לגבור עם השנים ולהפריע לתפקוד הלימודי, הרגשי והחברתי.
איתי אותר כילד בעל הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות ADHD, לאיתי וילדים אחרים בעלי הפרעות קשב וריכוז או ADHD, קשה מאוד לעכב ולווסת את הדחף הזה - להגיב מיידית.

ליקויי למידה - תפקוד יומי

תפקודם היומיומי של הלוקים ב- ADHD , ליקויי למידה, הפרעות קשב וריכוז, מתאפיין גם בקושי לראות את התמונה השלמה, במושגי זמן ומקום לקויים, בקושי בתכנון, בתזמון, בחוסר ארגון פיסי, מוטורי ו/או הבעתי. יש להם קושי ניכר להתייחס ליותר מגירוי אחד בו זמנית. גם לא קל להם בכלל למלא מטלות, לעמוד בלוחות זמנים, ולדחות הנאה מיידית לטובת רווח עתידי. בנוסף על אלה, ייתכנו אצלם קשיים בשליטה המוטורית וכתוצאה מכך יגבר התסכול, והערך העצמי יירד.
בחייו הקצרים כבר חווה איתי סדרה של כישלונות בביצוע משימות, אשר גרמו להתקפי זעם ובדידות. על כן איתי נמנע לעיתים במכוון מלהשתלב בפעילויות בכיתה, מחשש לא להצליח שוב. איתי מרגיש כי "ההצלחה התרחקה ממנו" והיא נתפסת אצלו כבלתי אפשרית - דבר המשפיע ישירות על האמון בעצמו.
ההורים של איתי נרשמו לקורס הדרכת הורים שמטרתו להביא לשיפור התנהגותי ותפקודי-לימודי של הילד בזמן קצר. בזמן קצר? איך ייתכן?

ליקויי למידה - הבנת הקושי – החלק החשוב בתהליך

מאחר ולא מדובר בכשל חינוכי ולא באופי ומזג רעים של הילד, אלא בקושי תפקודי כתוצאה מבעיה פיסיולוגית מוכרת, הרי שיש מקום להדרכה נכונה, כזו שתזרה אור על היתרונות של הילד ושתציע פתרונות מעשיים להתמודדות עם הקשיים.

ליקויי למידה - התהליך של Attengo

התוכנה כוללת פעילויות שונות שברובן מעקב אחר אובייקטים צורניים ושמיעתיים ומילוי משימות מאתגרות. אין צורך להתמודד עם טקסטים לקריאה או ביצוע פעולות חשבון. התוכנה נותנת משוב מיידי (פידבק) על הצלחה וכשלון ומאפשרת לראות בכל רגע נתון את הציונים. בזכות הפעילות הפשוטה והחכמה, מפעיל המשתמש את מוחו באופן אחר. גירוי מוחי זה חשוב ביותר לכלל התלמידים (בכל גיל) ועל אחת כמה וכמה לתלמידים בעלי ליקויי למידה.

תוכנת AttenGo נמצאת בשימוש אצל מטפלים ומרפאות ברחבי הארץ, אך ניתן לרכוש גם גירסה ביתית לעבודה עצמית. התוכנה מתאימה לילדים החל מכיתה א' ועד מסיימי תיכון.

ליקויי למידה - "אימון מוחי"- הפיתרון המעשי והמשלים בתהליך

חשיבות האימון המוחי להשגת שיפור בתפקוד הנוירולוגי של המוח מהווה את החלק החשוב בתהליך. כאן נעשים ההורים מאמנים של ילדיהם להשגת יכולות קשב וריכוז גבוהים, הנובעים מפעולה תקינה יותר של המוח והפקת גלי מוח גבוהים המאפשרים ערנות ויכולת קוגניטיבית תקינה כמו גם יכולת שליטה וויסות עצמיים.
האימון נעשה על תוכנת המחשב "AttenGo" שפותחה במיוחד למטרה זו. ההורים ילמדו על הפונקציות השונות של התוכנה ויודרכו כיצד לגרום לילדיהם להתמיד ולהעלות את ממוצע ציוניהם, על מנת להשיג את השיפור האפשרי הרב ביותר.

ההורים של איתי, מעידים לאחר שימוש של שלושה חודשים: "...באמצעות האימון בתוכנה, פחתה האימפולסיביות, ושיפור דרסטי התחולל ביכולת הריכוז והקשבה של איתי. הזיכרון השתפר והוא פחות מפוזר, הסדר ויכולת הארגון בבית ובכיתה (על פי עדות המחנכת) נראים כעת נורמטיביים לחלוטין, הכנת שיעורי הבית מסתיימת מהר יותר וכן הטמעת החומר הנלמד - השתפרו לעין ערוך..."

כל הזכויות שמורות לקשב, ריכוז וזיכרון - יישומים מתקדמים

"קשב, ריכוז וזיכרון" הוקמה בשנת 2004 והינה המפיצה הבלעדית בישראל של תוכנות מחשב נוירו-קוגניטיביות אשר פותחו על מנת לסייע לבעלי הפרעות קשב וריכוז שלא ע"י תרופות. הפתרון היעיל והמוכח שלנו מיועד לטיפול בבעיות נוירו-קוגניטיביות כגון: הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD, ליקויי למידה, בעיות בזיכרון ובעיות קוגניטיביות כלליות. "קשב, ריכוז וזיכרון" עובדת בשיתוף פעולה עם מטפלים, מוסדות ומכונים טיפוליים בתחום הפרעות קשב וזיכרון.